Perpa Tic. İş Merkezi A Blok kat:13 No:2138 (merkez ofis) ŞİŞLİ/İSTANBUL
  enfr

  CAMİ HALISI NASIL ÜRETİLİR

  07.01.2020
  178
  CAMİ HALISI NASIL ÜRETİLİR

  Halının bulunması ve kullanımı neredeyse insanların var oluşu kadar eski dönemlere dayanmaktadır. Halı insanların zeminlerde soğuktan korunmak ve rahat bir ortam aramaları sonucu ortaya çıkmış olan bir eşyadır. Camilerde kullanılan halılarda ibadet esnasında temizlik, rahatlık, kolaylık ve soğuktan korunmak amaçlı kullanılmaktadır.

       Cami halıları diğer mekânlarda kullanılan halılara göre, teknik açıdan değer barındıran, uzun ömürlü, sonsuz düzeyde deseni olan, dayanıklı olmalıdır. Camilerde kullanılacak olan halılara alın koyulduğu ve ayak basıldığı için iz bırakacak olan halıların kullanılmaması gerekmektedir. Bundan dolayı kullanılacak olan halının esnek bir yapısının olması ve yatma yapmaması gerekir.

        Cami halısının özellikle sade desenli olması ve dikkat dağıtmaması da önemlidir, çünkü ibadet yaparken dikkat sadece ibadette olmalıdır. Ayrıca halıda kullanılmış olan iplik türünün koku yapmaması, ipliğin sert olmaması, ibadet esnasında diz acıtmaması ve sıkıntı vermemesi de oldukça önemli bir noktadır.

  Camilerde kullanılan halı camilerin iç renklerine uyum sağlaması gerekir. Camilerin iç rengi ile uyum içinde serilmiş olan halılar namaz kılma esnasında insanlara huzursuzluk ve rahatsızlık vermez. Camilerde kullanılacak olan halıların desenlerinde sekizgen, haç işareti, hayvan figürü ve yıldız tercih edilmemektedir. Cami halıları ile diğer mekânlarda kullanılmakta olan halıları birbirlerinden ayırmakta olan özellikler arasında;

  • Camilerde kullanılan halılar 4 farklı mamul üründen üretilmektedir. Bunlar akrilik, bükümlü Frize, polyamid halı ve saf yün halıdır.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar uzun ömürlüdür.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar dayanıklı olan iplik türlerinden üretilmektedir.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar uzun seneler boyunca bozulmayan halı türleridir.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar keçeleşmeye yapmayan ve renk atması yapmayan halılardır.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar ibadethaneler için uygun desenli olan halılardır.
  • Camilerde kullanılmakta olan halılar genelde yün halılardır. Yün halılar uzun yıllar boyunca bozulma yapmayan, renk atamayan ve koku yapmayan halılardır.
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
  WeCreativez WhatsApp Support
  Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
  👋 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim